Allgemein, Spring, Styl

A Ty – czy już dałaś kieszonkowe swojemu mężowi? Czyli kilka absurdalnych faktów o Japończykach

Jest taka powszechna opinia, że obcokrajowiec tak naprawdę nigdy nie zrozumie Japończyka. Dlaczego ?

W książce ‚Japoński umysł‘ została przedstawiona teoria, jakoby za funkcje i procesy normalnie przebiegające w prawej półkuli mózgowej, u Japończyków była odpowiedzialna lewa. Teoria nie jest udowodniona naukowo, i można ją traktować z przymrużeniem oka.

Z drugiej strony ma wiele zwolenników w Japonii, co dowodzi faktu, że Japończycy szukają wyjaśnienia dla swojej odmiennośći i wyjątkowości.

Teorie teoriami, a tą inszość niekoniecznie może rozumie się, ale na pewno widzi i czuje na każdym kroku.

O tym dlaczego mężowie dostają tutaj kieszonkowe i kilku innych ciekawostkach 🙂

rowerzysta w hiroszimie

Zachód słońca w Hiroszimie

Kieszonkowe dla męża

To nie żadna bajka, tylko fakt, który potwierdziła Japonka, wynajmująca nam mieszkanie przez Airbnb. Mężowie dostają tutaj tzw. Okozukai, czyli w wolnym tłumaczeniu: kieszonkowe. I nie ma znaczenia jak wysokie stanowisko zajmują w swoich firmach.

Wynika to z faktu, że w Japonii nie ma czegoś takiego jak wspólne konto, a calkowitą pieczę nad finansami sprawują kobiety. Mężczyźni dostają w przeliczeniu około 300 EUR na swoje wydatki: rachunki za telefon, wyjścia z kolegami, czyli na drobne wydatki. Na waciki 🙂 Ta zasada dotyczy obecnie ponad połowy rodzin w Japonii.

Z zawodu: pchacz pociągowy

Stacja pociągowa Shinjuku w Tokio przerosła mnie i powaliła na kolana. Godzinami błąkaliśmy się szukając a to odpowiedniego wyjścia, a to peronu. Mimo, że całkiem niezle radzimy sobie z komunikacją miejską w nowych miastach, ta stacja, druga największa na świecie, nie zostawiła na na suchej nitki.

I chyba nie tylko na nas, skoro jednym z zawodów w Japonii (wybaczcie, ale nie wiem jak przetłumaczyć) jest pan pchający ludzi przy wejściu w pociągu. Po to żeby drzwi się zamknęły. Taki pchacz pociągowy.

Także nie wolno takiego pana gazem pieprzowym po oczach. Tylko trzeba dać się popchać.Wszystko jasne to co piszę, prawda? 😉

Ktoś chętny na zmianę ścieżki zawodowej? Oshiya, czyli pchacz pociągowy to nie tam jakiś nowy wymysł, tylko zawód z ugruntowaną pozycją na rynku pracy od 1955 roku 🙂

Pociągowi zboczeńcy

Bardzo często widać tutaj wagony metra tylko dla pań. Są bardzo ładnie oznaczone na różowo. Dlaczego?

Każdego dnia w Tokio, 40 mln ludzi korzysta z metra i pociągów. W godzinach szczytu może zrobić się bardzo ciasno, a to z kolei jest raj dla panów nie panujących nad swoimi kończynami górnymi. Panie, które chcą w spokoju przemieszczać się metrem, wsiadają zatem do różowych wagonów.

 

OUTFIT

kurtka i sweter Uniqlo

Pierwszy raz kupiłam coś z tej japońskiej firmy i muszę powiedzieć, że mają naprawdę dobrą jakość ubrań, a do tego bardzo przystępne ceny.

torebka Agnes B.

Buty Vagabond

 

kobieta w białej kurtce firmy uniqlo kobieta na ulicy w Japonii Street Fashion w Japonii Moda w stylu lat 90 na ulicy w Hiroszimie

 

ja w kurtce uniqlo z kawą

Poprzedni wpis Następny wpis

zobacz także

1 komentarz

  • Reply Nika 6. April 2018 at 16:04

    😀 a to ciekawe…podrawiam Aniu, naprawdę fajny blog, taki na luzie

  • Zostaw komentarz

    Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.