Uroda

Kurkuma właściwości: dlaczego jest taka zdrowa? 6 naukowo udowodnionych powodów.

 

Kto je kurkumę nie zachoruje na raka ani na Alzheimera? Czy jest coś na rzeczy w takich opiniach oraz  o  6 najważniejszych właściwościach kurkumy, dowiecie się z poniższego artykułu.

Przy każdej z opisanych tutaj właściwości kurkumy są linki do publikacji naukowych.

Kurkuma: co to jest?

Kurkuma (ang. turmeric), jest rośliną górską pochodzącą z terenów Indii i Azji południowo-wschodniej, z tej samej rodzinki co imbir.

kurkuma przyprawa

W Niemczech czy Polsce kurkuma jest przede wszystkim znana jako przyprawa. Jest głównym składnikiem proszku curry i to ona nadaje mieszaninie przypraw piękny, żółty  kolor.

Ze względu na swoje  właściwości lecznicze i zdrowotne, w medycynie ajurwedyjskiej jest stosowana jako lek od tysięcy lat.

 

Słodko i lekko ostry smak z nutką goryczy  oraz  intensywny, żółty kolor – nic dziwnego, że kurkuma jest tak popularną przyprawą, nie tylko wśród fanów kuchni azjatyckiej. Jej siła leży jednak przede wszystkim w kurkuminie – związku polifenolowym, dzięki któremu kurkuma wykazuje niezwykłe właściwości zdrowotne. Kurkumin wykazuje na przykład silne właściwości antyoksydacyjne ,przeciwzapalne oraz łagodzi ból. Ibuprom ma mocną konkurencję!

Jakie właściwości ma zatem kurkuma, zwana królową przypraw ?

Kurkuma właściwości : broń w walce z rakiem, Alzeihmerem i syndromem metabolicznym

Badania wykazują zależność między chronicznymi stanami zapalnymi a powstawaniem nowotworów, Alzheimera czy syndromu metabolicznego. 1,2
Zawarta w kurumie substancja aktywna kurkumina wykazuje silne działanie antyzapalne. Z tego względu jest naturalnym środkiem w walce z wieloma chorobami. 3

Kurkumina + pieprz = działanie kurkuminy zwiększone o 2000%

Kurkuma, cynamon, imbir, pieprz : eksplozja smaku i zdrowotna bomba

 

Kurkuma właściwości: zwalcza wolne rodniki

Wolne rodniki(ang. reactive oxygen species, ROS) jeśli w nadmiarze, mogą nieźle narozrabiać – powodują między innymi miażdzycę, raka, starzenie się. Chyba że rozprawią się z nimi osławione antyoksydanty . Kurkuma radzi sobie z wolnymi rodnikami na dwa sposoby:

  • kurkuma neutralizuje wolne rodniki 4
  • kurkuma aktywuje naturalne mechanizmy antyoksydacyjne organizmu 5

Kurkuma właściwości: zachowuje młodość i sprawność umysłu

Kurkumina wzmacnia koncentrację czynnika wzrostu BDNF w mózgu.(ang. brain derived neurotrophic factor)czynnik ten ma ogromne znaczenie w spowalnianiu i zapobieganiu procesom starzenia się mózgu. Naukowcy zauważyli również korelację między niską koncentracją BDNF, a depresjami. 6, 7, 8

Także z rana lub na wieczór polecam szklaneczkę Kurkuma Latte, przepis znajdziecie tutaj.

To tyle w temacie prewencji. A czy kurkuma leczy Alzheimera? Narazie nie jest to potwierdzone. 9

Kurkuma właściwości: serce jak dzwon

Czy wiecie, że choroby serca są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie? 10

A teraz coś pozytywnego:

Wykazano, że kurkumina polifenolowa zmniejsza ryzyko chorób serca (i poziom cholesterolu) ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwzakrzepowe i sercowo-naczyniowe. 11

Kurkuma właściwości: alternatywa dla chemioterapii?

Niektóre badania laboratoryjne na zwierzętach wykazały, że kurkumina hamuje rozwój komórek nowotworowych. Chociaż dotychczasowe badania są obiecujące, konieczne są dalsze badania, aby zapewnić skuteczność i medyczne zastosowanie kurkuminy w walce z rakiem 12

Obecnie trwają badania mające na celu ustalenie, w jakim stopniu kurkuma może być skutecznie wykorzystywana w profilaktyce i leczeniu nowotworów. Kurkumina zawarta w kurkumie może wpływać na rozwój, wzrost i rozmieszczenie komórek nowotworowych.13

Badania pokazują, że kurkumina może hamować wzrost naczyń krwionośnych i przerzutów oraz przyczynia się do śmierci komórek nowotworowych.14

Kurkuma właściwości: zamiast leków na trawienie

Kurkuma, zwłaszcza zawarta w niej kurkumina polifenolowa, pomaga w dolegliwościach trawiennych i uspokaja żołądek. Kurkuma wspomaga trawienie tłuszczu w żołądku i jelitach, a tym samym zapobiega uczuciu pełności i wzdęcia po tłustym jedzeniu.

Skuteczność kurkumy w leczeniu zapalenia układu pokarmowego została naukowo potwierdzona 15

 

Dlaczego kurkuma jest niebezpieczna?

Może być. Nieprzyjmowana w odpowiednich dawkach, kiedy istnieją przeciwwskazania  oraz gdy pochodzi z niewiadomego źródła. O tym jak stosować kurkumę, dawkowaniu, przeciwwskazaniach i gdzie kupić ekologiczną kurkumę napisałam w artykule Kurkuma: przeciwwskazania, jak stosować i gdzie kupić?

 

Poprzedni wpis Następny wpis

zobacz także

1 komentarz

  • Reply Katarzyna 22. Juli 2019 at 11:52

    Sama ostatnio odkryłam tę przyprawę. Kurkuma nie bez powodu towarzyszy potrawom, w których głównym składnikiem są strączki – fasola, cieciorka czy soczewica. Jej zadaniem jest obniżenie ciężkostrawności tych dań – przyprawa pobudza układ trawienny, dzięki czemu ten lepiej radzi sobie z przetworzeniem warzyw strączkowych. Obecnie nie wyobrazam sobie bardzo wielu dan bez jej użycia.

    Na jedno warto jest uważać. Kurkuma jest bardzo barwiaca tak wiec łatwo jest zabarwić nią ubrania, czy meble, które potem trudno jest odeprać.

  • Zostaw komentarz

    Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.