diy co to jest
,

DIY

DIY jest niekwestionowanym trendem od wielu lat, który wraz z rozwojem mediów społecznościowych, przesytem konsumpcjonizmem i modą na indywidualizm – jeszcze bardziej zyskał na popularności.

Czy to szydełkowanie, szycie czy pieczenie – robiąc coś samodzielnie, każdy może stać się artystą i projektantem mody.

Dla jednych strata czasu, dla przeważającej większości jednak nieodparta pokusa stworzenia czegoś indywidualnego i osobistego. Z tego artykułu dowiesz się:

  • DIY co to znaczy?
  • Dlaczego DIY jest tak popularny?

DIY co to znaczy?

DIY jest skrótem od angielskiego Do-It-Yourself, czyli zrób to sam. DIY jest trendem, w którym chodzi o samodzielne robienie rzeczy bez profesjonalnej pomocy.

Początki nurtu „zrób to sam“ można znaleźć w ruchu artystycznym Arts and Crafts w Anglii w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Sztuka odwróciła się od swojego wyniosłego wizerunku i zwróciła się ku pracy, a tym samym ku ludziom pracy. Przełom nastąpił jednak około 20 lat później, kiedy to punkowcy i hipisi przejęli ten trend i częściowo przełożyili go na sferę polityczną i kulturową.

Nie chodziło tylko o majsterkowanie, ale raczej o DIY, które stało się narzędziem do wzmocnienia pozycji jednostki, rozwoju osobistego,uwolnienia kreatywności oraz krytki konsumpcjonizmu.

Hasło „Zrób to sam!“ stało się zaproszeniem do samorozwoju i do aktywnego kształtowania własnego życia i otoczenia.

Obecnie termin DIY oznacza przede wszystkim twórcze hobby. Istnieje mnóstwo książek i magazynów pościęconych modzie na DIY, portali interentowych i blogów, które są  kopalnią wiedzy i pomysłów jak samodzielnie wykonać artykuły dekoracyjne, produkować ubrania, praktyczne przedmioty codziennego użytku czy kosmetyki.

kosmetyki diy

Internet jest dzisiaj zdecydowanie najpopularniejszym źródłem informacji o pomysłach na DIY. Peeling własnej roboty? Krem pod oczy? A może wazon? Niezliczone sugestie i trendy są codziennie bezpłatnie udostępniane przez blogerów lub serwisy internetowe takie jak chociażby Pinterest . Kiedy już stwierdzimy, że nasze pomysły czy dzieła DIY mogą spodobać się również innym – na takich portalach jak DaWanda możemy zaoferować je na sprzedaż.

 

Dlaczego DIY jest tak popularny?

Powód jest bardzo prosty: potrzeba stworzenia czegoś indywidualnego. Według niedawno opublikowanego badania „Tomorrow Focus Media“ jest to właśnie największa motywacja wszystkich majsterkowiczów. Kobiecy świat DIY koncentruje się na robótkach ręcznych, podczas gdy mężczyźni lubią majsterkowaniem w domu i tuningiem aut. Według badania, kobiety są bardziej zainteresowane trendem DIY niż mężczyźni.

Świadoma i zrównoważona konsumpcja również wpływa na coraz większe zainteresowanie DIY. Na przykład w  trendzie upcycling chodzi o przetworzenie starego na nowe. Czy to meble, ubrania czy puszka do kawy. Rzeczy codziennego użytku zostają odnowione, ozdobione lub zmienione i dzięki temu są gotowe do ponownego użytku.

diy ubrania

 

 

Poprzedni wpis Następny wpis