espadryle co to

Espadryle

Espadryle co to?

Espadryle to lekkie, letnie buty, które są kompromisem między sandałami, a letnim obuwiem krytym.  Charakterystycznym elementem jest podeszwa wykonana z plecionki jutowej, sznurka lub innych naturalnych traw.

Górna część jest zazwyczaj również wykonana z naturalnych materiałów – płótna bawełnianego lub lnianego, chociaż coraz częściej spotyka się wykorzystanie cienkiej skóry naturalnej.

Dla podwyższenia trwałości, podeszwa podklejona jest zazwyczaj w całości lub miejscowo gumą.

Espadryle: trochę historii

Nazwa espadryle brzmi jakby lekko z hiszpańskiego? Nic dziwnego – nazwa espadryle lub po hiszpańsku espandrillos wywodzi się prawdopodobnie od słowa espartogras – południowoeuropejskiej trawy stepowej, z której wykonano wówczas podeszwę obuwia.

 

Początkowo espadryle były obuwiem dla biedniejszej ludności wiejskiej Hiszpanii i południowej Francji ze względu na tani materiał, a co za tym idzie niskie koszty produkcji.

Były one szczególnie powszechne na Majorce, gdzie nadal są bardzo popularne. Nic dziwnego – espadryle wyglądają stylowo, a jednocześnie nadają lekki i niewymuszony styl. Co więcej – są wygodne, oddychające i nie nagrzewają się – jednym słowem idealne buty na lato.

Uwaga – espadryle ze względu na wysoką chłonność wody materiałów z jakich są wykonane, są absolutnym no-go w deszczową pogodę! Nie nadają się również na dłuższe wycieczki piesze, a raczej na krótsze dystanse, ze względu na prawie całkowity brak amortyzacji.

Te drobne mankamenty nie miały jednak znaczenia wśród  hollywoodzkiego społeczeństwu w latach 50-tych, kiedy to espadryle stały się bardzo popularne. Luz, praktyczność espadryli  oraz urok Lazurowego Wybrzeża – za to pokochały espadryle takie gwiazdy takie jak Sophia Loren, Grace Kelly czy  Liz Taylor.

Wielki comeback dla espadryli nastąpił  w latach 80-tych, a w roku 2013 marka Chanel ponownie ukłoniła się w kierunku espadrylowego trendu  i wprowadziła na rynek espadryle w wersji luksusowej. Prawdopodobnie pierwsi nosiciele espadrili byliby lekko zszokowani, gdyby dowiedzieli się, że espadryle firmy Chanel potrafią  kosztować lekko 500 EUR.

espadryle co to

Espadryle firmy Toms

Ale na szczęście dla wszystkich innych modnych, zwykłych śmiertelników, espadryle są również dostępne w bardziej przystępnych cenach, wielu modelach oraz kolorach.

Najlepsi producenci espadryli: subiektywny ranking

Według mnie najlepiej wykonane i najwygodniejsze espadryle oferuje firma Kurt Geiger.

ja w kombinezonie hallhuber i espadrylach

Moja letnia stylizacja z espadryliami Kurt Geiger

 

Dobrą jakość i komfort noszenia oferuje również firma TOMS. Więcej informacji o espadrylach marki TOMS znajdziecie w artykule Tomsy, dlaczego zwykłe espadryle wzbudzają tyle kontrowersji.

 

 

Poprzedni wpis Następny wpis