Allgemein

Parabeny

Kosmetyki z parabenami uchodzą za tanie i złej jakości. Parabeny od lat są przedmiotem krytyki społecznej.Na wielu produktach jest napisane „bez parabenów“. Budzi to niepokój konsumentów, ponieważ stwarza wrażenie, że produkty zawierające parabeny są niebezpieczne.

  • Co kryje się pod nazwą parabeny?
  • Jakie mają działanie?
  • Czy są szkodliwe?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w tym artykule.

Parabeny co to jest?

Parabeny są związkami chemicznymi o  właściwościach antybakteryjnych i grzybobójczych.
W związku z tym są  stosowane jako konserwant w kosmetykach, ale również w artykułach spożywczych i lekach.

Dlaczego parabeny?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: są tanie. Są najtańszym środkiem konserwującym, przedłużającym czas przydatności produktów.

W każdym produkcie na bazie wody  rozwijają się  drobnoustroje, bakterie czy pleśń. Dzięki konserwantom kosmetyk jest  wolny od zanieczyszczeń i bezpieczny dla konsumenta.

 

Czy parabeny są szkodliwe?

Tak jak użyteczne są parabeny, podejrzewa się jednak, że są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Działają one podobnie jak hormony w naszym organizmie i dlatego wiążą się z ewentualnymi działaniami niepożądanymi. Badania na zwierzętach wykazały, że parabeny mogą wpływać na układ hormonalny (aktywność estrogenów).

Pewne jest to, że parabeny osadzają się w każdym ludzkim ciele. Można je wykryć m.in. w guzach piersi. Jak dotąd jednak żadne badania nie wykazały, że za rozwój guza odpowiedzialne są w rzeczywistości parabeny. Naukowcy podejrzewają jednak, że parabeny wspierają niektóre rodzaje nowotworów.  Jest to jednak do tej pory tylko teoria.

Czy kosmetyki bez parabenów są alternatywą?

„Bez parabenów“ nie oznacza bez konserwantów. Aby uniknąć stosowania parabenów, producenci stosują inne środki konserwujące. W końcu producenci muszą chronić swoje produkty przed drobnoustrojami. Stosowany jest na przykład Methylisothiazolinon (w skrócie MI), którego potencjał alergiczny jest pięciokrotnie wyższy niż potencjał parabenów.

W związku z tym Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) nie uważa ogólnego zastąpienia parabenów w kosmetykach za rozsądne.

Stężenie parabenów w kosmetykach jest często znacznie niższe niż prawnie obowiązująca górna granica. Są one na tyle wysokie, aby zapewnić ochronę mikrobiologiczną produktu i konsumenta.

Źródło: Stiftung Warentest

 

 

Następny wpis