Allgemein, Spring, Styl

Gejsza – kim jest? O najbardziej tajemniczym zawodzie świata.

Około godziny 17 w słynnej dzielnicy Gion w Kyoto można zauważyć wysiadające z taksówek gejsze. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że nie są to tylko przebrane turystki, tylko prawdziwe gejsze!

Już od dawna fascynował mnie tajemniczy świat japońskich gejsz. Kilka dni temu miałam okazję dowiedzieć się może nie z pierwszej, ale na pewno kompetentej ręki przewodnika kim tak naprawdę są gejsze.

W dzisiejszym wpisie dowiecie się kilka bardzo interesujących faktów o tym fascynującym zawodzie.

architektura japońska

Kyoto : miasto gejsz

 

Kto może zostać gejszą?

W obecnych czasach gejszami mogą zostać również kobiety z poza Japonii. Jeśli jesteście gotowe na zerwanie kontaktów z rodziną na kilka lat,  brak smartfona oraz rezygnujecie z małżeństwa i dzieci: możecie rozpocząć kurs na gejszę.

Podczas takiego szkolenia trwającego kilka lat, będziecie szkolić swoje umiejętności artystyczne, maniery oraz sztukę konwersacji.

kim jest gejsza na zdjęciu

Kimona nie założyłam w końcu, ale zdjęcie też daje radę 😉

 

Jak wyglada dzień pracy?

Zaczyna się około 17, a kończy w zależności od ilości zaplanowanych imprez do 3 nad ranem. Gejsze chodzą lub jeżdżą taksówkiami od Ochaya do Ochaya. Tam umilają gościom ich imprezy – grą na instrumentach, śpiewem, konwersacją czy ceremonią herbaty.

Kariera czy  rodzina?

ja w żółtej marynarce

Mistrz drugiego planu

Gejsza nie zastanawia się za dużo jak połączy swoją pracę z życiem rodzinnym. Małżeństwo lub dzieci wykluczają gejszę z zawodu.

Co trzeba zrobić, żeby zostać gejszą?

Przed wojną małe dziewczynki (w wieku około 4 lat) były sprzedawane do okiya (tzw. dom dla gejsz, prowadzony przez samodzielną geiko), gdzie następnie przechodziły szkolenie i zostawały gejszami. W dzisiejszej Japonii decyzję o tym, czy chce się być gejszą czy nie, podejmuje się oczywiście samodzielnie.

Szkolenie dla gejsz składa się z kilku etapów i zaczyna się w wieku 16 lat.

Nie każdy może zrobić sobie jednak takie szkolenie – najpierw trzeba pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną.

Nie każdy może iść na rozmowę kwalifikacyjną.  Należy być przez odpowiednią osobę poleconym, aby dostać zaproszenie.

Nie wiem jaki obowiązuje Dresscode na takiej rozmowie 😉

Artystka czy prostytutka?

Obiegowa opinia o tym, że gejsza to taka elegancka prostytutka nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Gejsze są artystkami, które poświęcają całe swoje życie na rozwijanie talentów.

Nie jest to do końca jednak aż tak romantyczny zawód – bycie gejszą oznacza całkowitą rezygnację z życia prywatnego w imię umilania czasu bogatym mężczyznom, a w dzisiejszych czasach również kobietom.

ja w marynarce na tle architektury japońskiej w Kyoto

Dlaczego gejsze malują twarze na biało?

Z bardzo prostego powodu. Oświetlenie w Ochaya, czyli tradycyjnych domach japońskich, gdzie pracują gejsze, było bardzo słabe..Obecnie jest to po prostu kontynuowanie tradycji.

Ile waży kimono?

Jeśli myślicie, że kimono to taki lekki, wygodny szlafrok z jedwabiu – to jesteście w błędzie. Kimono waży około 10 kg. Gejsze nie ubierają się same. Za wiązanie kimon jest odpowiedziany pomocnik, który codziennie ubiera gejsze przed rozpoczęciem pracy.

Ile kosztuje kimono?

Około 10 tysięcy  dolarów. Gejsza potrzebuje co najmniej kilka kimon. To w końcu jej uniform do pracy. Nie ma casual friday.

Kiedy gejsza idzie na rentę?

Nigdy. To jest praca na całe życie. Oficjalne urlopy też nie są przewidziane.

Książka ‚Wyznania Gejszy‘

Przedstawiony w książe świat gejsz jest owiany tajemnicą, daleki i niesamowicie fascynujący.

Jeśli chcecie się przenieść w bardzo obrazowo i autentycznie opisany odległy świat gejsz, jednocześnie czytając piękną powieść o miłości (oczywiście nie mogło obyć się bez miłosnego wątku:)) bardzo polecam wam książkę ‚Wyznania Gejszy‘.

Powieść powstała na podstawie wywiadu z  jedną z najsłynniejszych japońskich gejsz Mineko Iwasaki.

Książka pisana jest lekkim językiem i jest jedną z tych pozycji, które pochłania się w jeden wieczór. W moim przypadku trzy, ponieważ wolno czytam 😉

Mój Outfit

Marynarka podobna Mango

Plecak Fiorelli

Szal Massimo Dutti

Zegarek Skagen

ja na tle kyoto

 

w kawiarni

 

Poprzedni wpis Następny wpis

zobacz także

2 Komentarze

 • Reply Ana 9. Mai 2018 at 22:47

  Bardzo ciekawe. Gdzie jedziesz teraz? Pozdrawiam. PS. swietny blog

  • Reply Anna 10. Mai 2018 at 9:50

   Ana, narazie brak planów na dłuższe podróże. Chyba bardziej przyglądne się teraz Europie. Tyle tu pięknych miejsc, których jeszcze nie widziałam. Dziękuję! Pozdrawiam, Ania

  Zostaw komentarz

  Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.