Allgemein, Polki w Niemczech

Nauka niemieckiego – poziom początkujący. 2 rady tłumaczki (moje:))

Jak może już miałyście okazję się dowiedzieć z wywiadu ze mną dla radia COSMOz wykształcenia jestem tłumaczem. Pracowałam również jako lektor, a nauka niemieckiego towarzyszy mi od wielu lat. 

Bez języka lub z niskim poziomem jesteśmy skazane w Niemczech na gorszą pracę i nie do końca możemy czuć się częścią kraju, w którym przecież żyjemy na co dzień. Dlatego dzisiaj chciałabym Wam przybliżyć temat nauki niemieckiego na poziomie początkującym.

Na rynku jest dostępne tysiące opcji do nauki niemieckiego- i w tym paradoksalnie jest właśnie problem, zwłaszcza dla osób, którym metody nauczania języka obcego są obce i które zaczynają od zera. Z tego artykułu dowiecie się jak i gdzie zacząć naukę niemieckiego. Los geht’s!

Nauka niemieckiego za darmo i bez nudy

Macie dość nudnych jak flaki z olejem książek do nauki niemieckiego? To zajrzyjcie na stronę DW – Deusche Welle. Strona oferuje kursy na różnych poziomach, między innymi dla osób początkująch. Lekcje są w formie krótkich filmików przedstawiających scenki z życia codziennego. Do każdego filmiku są interaktywne ćwiczenia, a sam film jest z tekstem. Kliknijcie tutaj, a zobaczycie jak to wygląda w praktyce. 

Jeśli bardziej przemawiają do Was zdjęcia (ja tak mam:)), poniższy słownik w kieszonkowym wydaniu na pewno Wam się spodoba. Ponad 12.000 zwrotów i słów bez dużej ilości tekstu – a dla odmiany opatrzony 6000 kolorowymi fotkami, wszytko pogrupowane tematycznie. Wie geil ist das denn? 🙂

Ale – wiadomo, chociażbyśmy znali wszystkie słówka po niemiecku, nie wiele nam to da, jeśli nie będziemy umieli sklecić zdania. Reise Know-How Niemiecki – słowo w słowo łączy pratykę z teorią, w prosty sposób – po polsku, ma się rozumieć 🙂 Gramatyka jest wyjaśniona prostym językiem na tyle, że można bez długiego zakuwania zacząć mówić, chociaż niekoniecznie bezbłędnie – i co z tego? 🙂 Pamiętajcie –  nie musicie mówić perfekcyjnie, a zwłaszcza na początku. Nie przejmujcie się tym, że robicie błędy – kto ich nie robił? Nie znam takiej osoby, a mi również zdarza się pomylić rodzajnik. Die Welt wird doch nicht untergehen. 

Niemiecki (Deutsch als Fremdsprache, polnische Ausgabe): Reise Know-How Kauderwelsch
 • Catherine Raisin
 • Herausgeber: Reise Know-How Verlag Peter Rump GmbH
 • Auflage Nr. 1 (01.01.2005)
 • Taschenbuch: 192 Seiten

 

Kurs niemieckiego dla Polaków z państwowym certyfikatem

Dla osób, które mieszkają w Niemczech, ale nie mówią po niemiecku dobrą opcją są kursy niemieckiego prowadzone po polsku. Na wyższych poziomach jest wskazane, żeby odchodzić od języka ojczystego, natomiast zupełnie na początku – no nie uwierzę, że można zrozumieć podstawy gramatyki niemieckiej.

A jak źle się zacznie , braki ciągną się za nami jak przysłowiowy smród. Uznawana państowo instytucja SGD oferuje  naukę niemieckiego dla Polaków, w formie kursów online. Na koniec dostajemy państwowy certyfikat potwierdzający nasze umiejętności.

Tutaj znajdziecie ten kurs, i jak widzicie – są tam informacje w języku polskim. Jeśli interesuje Was kurs i chcecie otrzymać BEZPŁATNY katalog informacyjny pocztą do domu- będąc na stronie SGD wystarczy kliknąć w zielone pole, które pojawi się podczas scrollowania stronki:

Musicie kliknąć w ANFORDERN i wpisać swoje dane, a katalog w języku polskim o wspomnianym kursie otrzymacie prosto do domu.

 

Dlaczego ten kurs jest lepszy od innych?

Elastyczność

SGD to instytucja oferująca naukę niemieckiego, która odbywa się wirtualnie – oznacza to, że to Ty decydujesz kiedy, gdzie i jak chcesz się uczyć.

Otrzymasz uznawany państwowo certyfikat

Ubiegając się o pracę w Niemczech – nie ma zmiłuj jeśli chodzi o dyplomy potwierdzające nasze umiejętności . W SGD kończąc kurs niemieckiego nie tylko Ty wiesz, że już mówisz po niemiecku – masz na to dowód w postaci uznawanego państwowo certyfikatu –  kurs został sprawdzony i dopuszczony przez Państwową Centralę do Kształcenia na Odległość (Staatliche Zentralstelle für Fernunterricht, ZFU),numer zezwolenia 438010.

Poza tym jest to gwarancja, że kurs nie jest robiony na dziko, przez kogoś kto chce sobie dorobić trochę na boku. Mam doświadczenie w pracy w szkołach językowych i uwierzcie mi – to że coś nazywa się dumnie szkołą, a to co dzieje się w niektórych w kuluarach – to dwie różne bajki. W SGD macie gwarancję, że nauka niemieckiego oparta jest na materiałach, które zostały starannie dobrane i opracowane.

Testujesz za darmo przez 4 tygodnie

Nie spodoba Ci się oferowana przez SGD nauka niemieckiego – rezygnujesz, a pieniądze zostaną Ci zwrócone. Na innych kursach jest przeważnie 1 lekcja gratis. Tutaj są 4 tygodnie na podjęcie decyzji , czy kurs jest rzeczywiście dla mnie.

Pracujesz? Naukę niemieckiego sfinansuje w 50% – 100 % państwo.

Tak, dobrze czytacie 🙂 Tutaj macie przegląd instytucji, które wydają tak zwany Bildungsscheck, który pokryje koszty kursu. Dofinansowanie jest zależne od landu, w którym mieszkacie. Mowa jednak o zwrocie kosztów w wysokości od 50% – 100%.  Jeśli macie jakieś pytania  – piszcie do mnie, chętnie pomogę! A tymczasem zapraszam Was do zapoznania się z arykułem tym jak i gdzie i kto może ubiegać się o Blindungsscheck.

 

 

Brak znajomości języka może być bardzo męczący, znam to z własnego doświadczenia, z czasów kiedy mieszkałam w Innsbrucku. Poprzez dialekt, mimo znajomości niemieckiego –  rozumiałam, muszę szczerze przyznać bardzo niewiele. Dlaego wiem, jak bardzo może być frustrująca bariera językowa i trzymam za Was mocno kciuki. Dacie radę!

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni wpis Następny wpis

zobacz także

2 Komentarze

 • Reply Kreacja 8. August 2018 at 15:50

  Świetny post! Chętnie w wolnej chwili pod szlifuję swój angielski 😉

 • Reply Bildungsscheck: jak sfinansować kurs niemieckiego? - Polishszik 9. August 2018 at 18:54

  […] w skrócie, jak wygląda możliwość finansowania kursów na SGD poprzez wspomniany w artykule Nauka niemieckiego : jak zacząć od zera? […]

 • Zostaw komentarz

  Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.