spirulina w szklance
Uroda

Spirulina – co to jest? Najważniejsze informacje dla początkujących

 

O spirulinie słyszał już chyba każdy, kto interesuje się zdrowym odżywianiem i suplementacją. Zachęcona wieloma pozytywnymi opiniami na temat działania spiruliny, postanowiłam kilka miesięcy temu wziąć spirulinę pod lupę.

Czy jest to kolejny chwyt marketingowy producentów żywności czy  spirulina naprawdę działa i zasługuje na miano super żywności?

Przygotowałam dla Was kilka krótkich artykułów, bazujących na publikacjach naukowych, renomowanych książkach oraz moich własnych doświadczeniach, z których  dowiecie się:

Zacznijmy od początku: Co to jest spirulina?

 

Spirulina (Arthrospira platensis oder Spirulina platensis, Spirulina maxima) jest mikroskopijną, jednokomórkową algą(Cyanobakterium). Ta zielono-niebieska alga jest jednym z pożywień o najwyższej koncentracji składników odżywczych, jakie są znane w obecnych czasach i zyskała przez to miano super food.

Swoją popularność w suplementacji zyskała całkiem niedawno, jednak to  już starożytni Aztekowie odkryli jej ponadprzeciętne wartości odżywcze, a w  dzisiejszych czasach stanowi główne źródło pożywienia  na terenie Czadu  i jest spożywana w postaci suszonego chleba Dihe.

hawaje

Spirulina występuje naturalnie zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej. Dziś jednak musi być hodowana, ze względu na zanieczyszczenie środowiska.

Jakie wartości odżywcze zawiera spirulina?

O ponadprzeciętnych właściwościach  spiruliny powstało już bardzo wiele artykułów, także  publikacji naukowych.  Spirulina zawiera między innymi :

 • 180% więcej wapnia niż mleko i tyle samo lub więcej magnezu
 • 670% więcej białka niż tofu
 • 3100% więcej ß-Karotenu niż marchewka
 • 5100% więcej żelaza niż szpinak
 • Już 20g spiruliny w ciągu dnia  pokrywa zapotrzebowanie na witaminę B1  (tiamina), B2(ryboflawina), und B3 (niacyna)
 • Spirulina jest bardzo bogata w antyoksydanty i substancje o działaniu przeciwzapalnym, już przy suplementacji 3 g/dzień
cytryna w wodzie

Spirulina to prawdziwa bomba antyokstdacyjna…i nie tylko!

 

Spirulina zawiera mix składników odżywczych, które nie jest dostępne w tej kombinacji i koncentracji w żadnych znanym w dzisiejszych czasach pożywieniu.

W spirulinie znajdziemy szerokie spektrum witamin oraz minerałów, jak i  niezwykle wysoką zawarość protein. Oprócz tego w składzie spiruliny obecny jest kwas gamma-linolenowy, witaminy z gupy B oraz cały wachlarz antyoksydantów!

Więcej właściwościach tej złotej algi dowiecie się z kolejnego artykułu: Spirulina właściwości.

Dlaczego spirulina jest taka zdrowa?

Ze względu na szerokie spektrum wysokoskoncentrowanych składników odżywczych spirulina wykazuje szereg zdrowotnych i terapeutycznych funkcji:

 • przeciwhistaminowe
 • przewalergiczne
 • przeciwcukrzycowe
 • antykancerogennie – zapobiega rakowi
 • wzmacnia system odpornościowy
 • oczyszcza organizm z metali ciężkich i toksyn
 • obniża ciśnienie krwi
 • eliminuje candidy
 • podnosi poziom energii
 • przyspiesza utratę wagi

Jeśli chcesz dowiedzieć się bardziej szczegółowych informacji na temat działania spiruliny, zapraszam Cię do zapoznania się z artykułem: Spirulina działanie.

ja w kawiarni

Bardzo częst podróżuję i niestety nie jest wtedy możliwe regularne spożywanie warzyw i owoców. Tym razem wzieliśmy na naszą wyprawę do Japonii spirulinę w proszku, która godnie zasępowała nam brak witamin i minerałów 🙂

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16248810

Kulshreshtha A, Zacharia AJ, Jarouliya U, Bhadauriya P, Prasad GB, Bisen PS. Spirulina in health care management. Current pharmaceutical biotechnology. 2008 Oct;9(5):400-5. PubMed PMID: 18855693.

Capelli B, Cysewski GR. Potential health benefits of spirulina microalgae*. Nutrafoods. 2010;9(2):19-26. PubMed PMID:

http://www.terapiaclark.es/Docs/spirulina_book.pdf.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18855693

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10552882

 

Poprzedni wpis Następny wpis

zobacz także

Skomentuj jako pierwsza

Zostaw komentarz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.