owoce i warzywa na targu
Uroda

Spirulina właściwości – jakie wartości odżywcze zawiera?

O ponadprzeciętnych właściwościach  spiruliny powstało już bardzo wiele artykułów, także  publikacji naukowych.  Podczas mojego researchu odnośnie spiruliny okazało się, że niestety nie zawsze podawane informacje są zgodne z prawdą, a jedynie spisywane z już istniejących arykułów, bez sprawdzenia u źródeł. Z tego artykułu dowiesz się jakie właściwości spiruliny są potwierdzone badaniami.

Dodatkowo dowiesz się, jakie właściwości spiruliny są naciągane lub niesprawdzone.

Jeśli interesuje Cię, jakie działania spiruliny zostały już udowodnione naukowo zerknij konicznie do artykułu spirulina działanie.  A jeśli jesteś zupełnie nowy w spirulinowym świecie, zacznik tutaj Spirulina: co to jest? 

 

Spirulina właściwości

Zawarość poszczególnych wartości odżywczych może wahać się w zależności od rodzaju spiruliny, warunków hodowli, pochodzenia i zbioru. Generalnie właściwości przedstawiają się w następujący sposób:

  • 50-70% Białko
  • 6-13% kwasy tłuszczowe
  • 4-6% kwasy nukleinowe
  • 2-5% minerały
owoce i warzywa na targu

Spirulina to prawdziwa bomba witaminowo-minerałowa. Jeśli pochodzi z dobrego źródła. Czyli tak jak z owocami i warzywami. Z tym że koncentracja składników odżywczych w łyżeczce spiruliny przewyższa chyba te wszystkie owocki na zdjęciu 🙂

Spirulina właściwości: ogólnie

Spirulina zawiera między innymi :

  • 180% więcej wapnia niż mleko i tyle samo lub więcej magnezu
  • 670% więcej białka niż tofu
  • 3100% więcej ß-Karotenu niż marchewka
  • 5100% więcej żelaza niż szpinak
  • Już 20g spiruliny w ciągu dnia  pokrywa zapotrzebowanie na witaminę B1  (tiamina), B2(ryboflawina), und B3 (niacyna)
  • Spirulina jest bardzo bogata w antyoksydanty i substancje o działaniu przeciwzapalnym, już przy suplementacji 3 g/dzień
woda oceanu

Spirulina spirulinie nierówna – wartości odżywcze i skuteczność spiruliny jest ściśle uzależniona od warunków w jakich była hodowana.

Spirulina właściwości: białko 

Zawartość protein w spirulinie przewyższa zawartość białka w mięsie, jajkach oraz w roślinnych źródłach białkach takich jak soja.

Spirulina jest bardzo wartościowym źródłem białka, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, przede wszystkim aminokwas BCAA, który jest budulcem mięśni, leucynę(11% wszystkich aminokwasów w spirulinie), walinę (8%) i izoleucynę (7%) .

Tylko metionina, cysteina und lizyna mają mniejszą zawarość w spirulinie niż w białku zwierzęcym.

Spirulina właściwości: kwasy tłuszczowe

Spirulina zawiera, w zależności od rodzaju, między 10 und 50% kwasy gamma-linolenowego (GLA).

Ten wyjątkowy kwas Omega-6 jest zawarty między innymi w mleku matki, oleju z ogórecznika lekarskiego czy oleju konopnym.

GLA jest dla mnie, jak i osób mających suchą skórę, skórę atopową czy trądzik szczególnie  ważny. W badaniach klinicznych, oraz na mojej skórze, przetestowałam bardzo dobry wpływ tego składnika na wymienione schorzenia.

 

Spirulina właściwości: witaminy i minerały

WitaminyZawarość procentowa na 100 gMinerałyZawarość procentowa na 100 g
ryboflawina60%miedź85%
tiamina44%żelazo44%
niacyna18%mangan27%
kwas pantotenowy10%magnez14%
witamina K9%sód12%
witamina E7% potas11%
folian7%cynk4%
witamina B65% fosfor3%
witamina C5%wapń3%
witamina A3%selen3%

Spirulina właściwości: czego nie zawiera spirulina

Spirulina wbrew powszechnej informacji o tym, jakoby zawierała witaminę B12, nie wykazuje zawartości tej witaminy. Jest to oczywiście niewygodna informacja, ponieważ spirulina jest często reklamowana jako świetny suplement dla wegan i wegetarian, którzy pozbawiają się witaminy B12 naturalnie występującej w mięsie.

W spirulinie są zawarte analogi witaminy B12. Analogi to nieaktywne formy, które tylko przypominające strukturą prawdziwą formę witaminy i mogące nawet utrudniać wchłanianie właściwej B12. Zawartość witaminy B12 nie została udowodniona w żadnych badaniu, a temat porusza  między innymi Virginia Messina w swojej rewelacyjnej książce o wegańskim odżywianiu Vegan for life:

Wodorosty (np. algi, glony nori, spirulina), drożdże piekarskie, tempeh (…) nie zawierają w ogóle witaminy B12 lub mają jedynie jej analogi

Spirulina właściwości, a pochodzenie

Pochodzenie spiruliny ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o właściwości spiruliny. Spirulina występuje naturalnie zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej. Ze względu na zatrucie dziesiejszego środowiska jest bardzo istotne, gdzie i w jakich warunkach jest hodowana.

Jeśli decydujemy się na suplementację spiruliną, nie ma znaczenia czy będzie ona w proszku czy w tabletkach. Jedynym i najważniejszym kryterium jest to, aby spirulina była ekologiczna.  W kolejnym artykule ze spirulinowego cyklu zebrałam dla Was producentów spiruliny, którzy są wiarygodni i sprawdzeni.

woda oceanu

Jeśli spirulina – to tylko i wyłącznie ekologiczna, ze sprawdzonych źródeł!

Spirulina ciemna strona

Nie doszukałam się badań, które stawiałyby spirulinę w złym świetle.

ALE.

Zawsze jest jakieś ale. W przypadku spiruliny chodzi o tak zwane mikrocystyny, które są toksynami oraz przyczyną chorób wątroby, a nawet raka, i mogą w niewielkich ilościach (rzadko w niepokojących), znajdować się w spirulinie.

Dlatego jeszcze raz: jeśli spirulina, to tylko i wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Kompletny przewodnik na co zwrócić uwagę przy zakupie spiruliny znajdziecie tutaj.

Ze względu na zatrucie dziesiejszego środowiska , spirulina MUSI być ekologiczna. Drastyczny przykład : Fukushima w Japonii. Na zdjęciu mniej drastyczne sprawy: jedna z pierwszych kwitnących wiśni z mojego pobytu w Japonii w tym roku.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18855693

http://www.terapiaclark.es/Docs/spirulina_book.pdf

Gershwin ME, Belay A. Spirulina in human nutrition and health: CRC Press; 2007.

Gershwin ME, Belay, A. . Spirulina in Human Nutrition and Health. CRC Press, Taylor&Francis Group, Boca Raton: London, New York. 2008:1-27. PubMed PMID

Gershwin ME, Belay A. Spirulina in human nutrition and health: CRC Press; 2007.

Hosseini SM, Khosravi-Darani K, Mozafari MR. Nutritional and medical applications of spirulina microalgae. Mini reviews in medicinal chemistry. 2013 Jun 1;13(8):1231-7. PubMed PMID: 23544470.

Poprzedni wpis Następny wpis

zobacz także